U manastiru Sveta Trojica-Vozućica u opštini Zavidovići u Federaciji BiH danas je služena liturgija povodom obilježavanja Svetih mučenika dabrobosanskih nakon koje je poručeno da se mora sačuvati sjećanje na sve srpske stradalnike koji su u teškom vremenu ostali na putu Hristovom, putu vjere.
Paroh zavidovićki protojerej-stavrofor Zoran Živković je tokom besjede nakon liturgije poručio okupljenim vjernicima da se mora sačuvati sjećanje na sve srpske stradalnike koji su u teškom vremenu ostali na putu Hristovom, putu vjere, podsjetivši da su postradali i mnogi sveštenici Srpske pravoslavne crkve zajedno sa svojim parohijanima. „Jedan od njih je upravo i Sveti sveštenomučenik Jovan vozućki koji je postradao u logoru 1941. godine, zbog čega u manastiru Vozućica služimo liturgiju svake godine na ovaj praznik“, izjavio je Srni paroh Živković. Srpska pravoslavna crkva proglasila je Jovana Zečevića za sveštenomučenika i ubrojala u sveštenomučenike dabrobosanske.
Jovan Zečević rođen je 1895. godine u tada Bosanskom Novom. Završio je Bogosloviju u Sarajevu, a tamo je bio u grupi Gavrila Principa, zbog čega su ga austrijske vlasti osudile na četvorogodišnju robiju teške tamnice koju je izdržao kao gimnazijalac. Rukopoložen je za đakona i sveštenika 1922. godine. Ustaše su ga uhapsile u Zavidovićima i u junu 1941. godine odveden je sa grupom Srba u teretnom vagonu u Koprivnicu, a njega su posebno mučili. Iz Koprivnice je odveden u nepoznatom pravcu i nikad se nije vratio. Manastir Vozućica, koji je prema narodnom predanju zadužbina srpskog kralja Dragutina Nemanjića iz 14. vijeka, imao je veoma tešku i burnu istoriju. Rušen je i skrnavljen, ali se uvijek pobjednički dizao iz pepela. U toku svoje istorije bio je posvećen Svetom Nikoli, Pokrovu Presvete Bogorodice i, nakon obnove na dan osveštanja 1865. godine, posvećen je Presvetoj Trojici – prazniku koji je u narodu poznat kao Duhovi, pod čijim patronatom se i danas nalazi. I nakon posljednjeg rata ruševine ovog pravoslavnog hrama su devet godina obnavljane, a manastir Svete Trojice – Vozućica ponovo osveštan 25. jula 2015. godine. U ovom manastiru već više vijekova nema monaštva, a ideja o njihovom vraćanju postojala je 1857. godine, kada je, takođe, obnavljan hram, ali se to do današnjih dana nije uspjelo.
Tokom masovnog stradanja Srba iz Vozuće u posljednjem ratu, od 10. do 24. septembra 1995. godine,usljed ofanzive 23.000 muslimanskih vojnika Drugog i Trećeg korpusa takozvane Armije BiH i odreda „El mudžahedin“, NATO bombardovanja i njihovih jedinica za brza dejstva, kao i pakistanskog kontingenta međunarodnih mirovnih snaga, spaljeno je 30 srpskih sela, protjerano 1.920 srpskih porodica sa 7.680 članova, ubijeno 459 boraca Vojske Republike Srpske i civila, dok se za većim brojem još traga. Padom Vozuće okončano je protjerivanje i etničko čišćenja Srba sa područja zeničke regije, koje je započelo 1992. godine.