Centar će u narednom periodu nastaviti rad na Atlasu zločina nad Srbima u toku Odbrambeno-otadžbinskog rata, a u toku je izrada publikacije koja se odnosi na 1993. godinu, te mapiranju logora – rekao je Nuždić. On je istakao da je u protekloj deceniji učinjen ogroman napredak u oblasti istraživanja, odnosno dokumentovanja zločina nad Srbima, publikovanja, saradnje sa nevladinim organizacijama proisteklim iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, kao i na memorijalizaciji i njegovanju kulture sjećanja i pamćenja.
Nuždić je naglasio da, uvažavajući trud i zalaganje svih zaposlenih u Centru, najveće zasluge za to idu bivšem direktoru Centra Miloradu Kojiću, koji je krajnje profesionalno i požrtvovano obavljao svoju funkciju.
Govoreći o realizaciji Strategije za rad na predmetima ratnih zločina, Nuždić je rekao da se nije moglo očekivati da se u ovoj godini realizuju ciljevi i rokovi predviđeni Revidiranom strategijom, s obzirom na to da nije formirano nadzorno tijelo, te da je nakon niza opstrukcija Strategija usvojena tek 2020. godine.
– Ne možemo govoriti ni o kakvom nadzoru, jer nije formirano nadzorno tijelo. To je uticalo na činjenicu da nisu procesuirani predmeti ratnih zločina u skladu sa Revidiranom strategijom – zaključio je Nuždić.
Vlada Republike Srpske imenovala je prije dva dana Viktora Nuždića za vršioca dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica na period od 90 dana.
Dosadašnji direktor Republičkog centra Milorad Kojić izabran je za poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.