Custom Linkovi

Tužilaštvo Srbije za ratne zločine predložilo je da krivično gonjenje bivšeg visokog funkcionera Federalne uprave policije Edina Vranja, protiv koga je podignuta optužnica za ratni zločin nad srpskim zarobljenicima tokom rata u BiH, bude ustupljeno Tužilaštvu BiH.

Optužnica protiv Vranja podignuta je prije dva dana, a Tužilaštvo Srbije za ratne zločine saopštilo je juče da je, imajući u vidu dosadašnju saradnju sa nadležnim organima BiH i potrebu da se ona unaprijedi, podnijelo prijedlog Višem sudu u Beogradu da se dalje postupanje po optužnici ustupi specijalizovanim organima za procesuiranje ratnih zločina BiH. U saopštenju se navodi da je sa ovim upoznat i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je juče razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Srbije Aleksandrom Vulinom, državnim sekretarom Ministarstva pravde Bojanom Šćepanović, republičkim javnim tužiocem Zagorkom Dolovac i tužiocem za ratne zločine Snežanom Stanojković o međunarodnoj saradnji, a naročito o unapređenju postojeće saradnje sa nadležnim organima BiH.

Vulin je rekao da se 26 državljana BiH nalazi na optužnicama pravosudnih organa u Srbiji zbog ratnih zločina i da je Srbija spremna sve te predmete da ustupi pravosudnim organima BiH, koji će, kako je rekao, imati priliku da pokažu kako izgleda njihova pravda i da li će neko biti i osuđen.

– To u prvom redu pokazuje koliko je Srbiji stalo do mira i ta mera će da stavi na ispit i one oko nas – kazao je Vulin.

On je istakao da Srbija ovim pokazuje da poštuje jurisdikciju, pravosuđe, sistem i teritorijalnu cjelovitost BiH i ocijenio da pravosuđe BiH sada ima priliku da pokaže kako izgleda njihova pravda i koliko mu je stalo do mira, istine, pravde i pomirenja.

– Sada će imati priliku, kada od Srbije dobiju optužnice, da saslušaju optužene ratne zločince, da im sude, zadrže u pritvoru, da odluče o svemu. Zanima me koliko će od tih 26 državljana BiH biti osuđeno – poručio je Vulin.

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih RS Milorad Kojić ne dijeli pretjeran optimizam kada je riječ o konačnom epilogu procesuiranja pred pravosudnim institucijama BiH po ustupljenim optužnicama srpskog tužilaštva.

– Da je Tužilaštvo BiH imalo volje i želje da procesuira osumnjičene, ono bi to do sada uradilo, jer je prosto neprihvatljivo da je Tužilaštvo za ratne zločine Srbije došlo do dokaza na osnovu kojih je podiglo optužnice, a da Tužilaštvo BiH nije moglo da dođe do tih dokaza. Očigledno da nije željelo da dođe do dokaza, jer je izbjegavalo procesuiranje, a ne da nije moglo do dođe do njih – zaključuje Kojić.

Podsjećamo, Tužilaštvo Srbije za ratne zločine tereti Vranja da je u periodu od januara 1993. do oktobra 1994. godine kao isljednik u logoru u Goraždu učestvovao u maltretiranju i prebijanju ratnih zarobljenika srpske nacionalnosti. Vranj je 12. septembra uhapšen na graničnom prelazu Uvac između Srbije i BiH na osnovu raspisane policijske potrage i nalazi se u pritvoru u Beogradu.

Sastanak

U Beogradu danas treba da bude održan sastanak republičkog javnog tužioca Zagorke Dolovac i tužioca Srbije za ratne zločine Snežane Stanojković sa glavnim tužiocem BiH Gordanom Tadić. Pored razgovora o ustupanju predmeta ratnih zločina, tema sastanka je dogovor o organizovanju regionalne tužilačke konferencije u skorijem periodu.