Custom Linkovi

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić izjavio je Srni da bi nastavak istrage, podizanje optužnice i procesuiranje odgovornih lica bila jedina ispravna tužilačka odluka u predmetu „Dobrovoljačka ulica“.
„To je svim narodima u BiH potrebno. Ako Bošnjaci smatraju da njihov politički i vojni vrh nije odgovoran za zločine u `Dobrovoljačkoj`, imali bi priliku da to i dokažu u Sudu BiH“, rekao je Kojić.

On je istakao da se nepostupanjem po pritužbama porodica žrtava šalje poruka kojom se potvrđuje na koji način rade pravosudne institucije na nivou BiH.

„Razgovarali smo sa porodicama žrtava nakon odluke Ustavnog suda BiH koji je dao nalog Tužilaštvu BiH da razmotri sve aktivnosti koje se odnose na `Dobroboljačku ulicu`. Zatražili smo i radni sastanak sa predstavnicima Tužilaštva BiH na kome bi porodice bile informisane o donošenju konačne odluke u ovom predmetu“, dodao je Kojić.

On je naveo da bi uskoro trebalo da bude održan sastanak sa postupajućim tužiocem i da će tada biti poznato više detalja, odnosno da li se radi na donošenju odluke.

„Apsurdno je što je od obustavljanja istrage prošlo šest godina, a da nije donesena konačna odluka po pritužbama koje su uložene. Očigledno je da se na taj način predmet želi staviti ad akta, odnosno da više ne bude mogućnosti da bilo ko bude procesuiran, što je poražavajuće“, ocijenio je Kojić.

Ustavni sud BiH nedavno je donio odluku da Tužilaštvo BiH u roku od tri mjeseca mora da odgovori po pritužbama na obustavljanje istrage u slučaju „Dobrovoljačka ulica“ protiv ratnog člana Predsjedništva BiH Ejupa Ganića, generala takozvane Armije BiH Jovana Divjaka i ostalih.

Odluku o obustavljanju istrage donio je međunarodni tužilac Džud Romano 2012. godine i odmah nakon toga uslijedile su pritužbe na koje nikada nije odgovoreno.

Osim Divjaka i Ganića, tadašnji međunarodni tužilac istragu je obustavio i protiv Hasana Efendića, Zaima Backovića, Jusufa Pušine, Emira Švrakića, Dragana Vikića, Fikreta Muslimovića, Dževada Topića, Jovice Bećirovića, Rešada Jusupovića, Jusufa Kecmana, Damira Dolana i Ibrahima Hodžića.

Zločin u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, izvršen 2. i 3. maj 1992. godine, jedan je od prvih koji su počinjeni nad Srbima u proteklom ratu. U dva dana pripadnici muslimanskih formacija „Zelene beretke“, „Patriotska liga“, Teritorijalna odbrana i MUP ubili su 42 i ranili 71 vojnika JNA.

BANJALUKA, 30. APRILA /SRNA/