U Beču je večeras održana austrijska premijera dokumentarnog filma „Jeni – malo svjetlo sa zapada“, reditelja Slobodana Simojlovića.
Projekciji filma posvećenog Holanđanki Jeni Ligtenberg, koja je tokom proteklog rata u BiH boravila u humanitarnoj misiji u Palama, prisustvovali su brojni ugledni predstavnici srpske zajednice u Beču.
Film je snimljen prema knjizi „Ratni dnevnik Pale 1993-1995“ koju je napisala Jeni Ligtenberg, a priredio akademik Mirko Šošić.
Kao dragocjeno i nepristrasno svjedočanstvo o ratu u BiH iz ugla holandske apotekarke, knjiga je poslužila kao inspiracija za dokumentarni film koji svjedoči o humanosti i velikoj hrabrosti Jeni Ligtenberg, koja je iz Amsterdama 1993. godine kao humanitarni radnik došla da volontira u nekadašnjoj vojnoj bolnici Koran na Palama, gdje je ostala sve do 1995. godine, nesebično pomažući svima kojima je to bilo potrebno.
Projekciju u Beču organizovali su Predstavništvo Republike Srpske u Austriji, Kinoteka Republike Srpske, Matična biblioteka Istočno Sarajevo i SPKD Prosvjeta Austrija.
Uoči premijere, u prostorijama Predstavništva potpisan je i Sporazum o saradnji između Matične biblioteke Istočno Sarajevo i SPKD Prosvjeta Austrija.
U ambijentu dvorane Albert Hol, o filmu i knjizi govorili su producenti filma – direktor Kinoteke Republike Srpske Snježan Lalović i direktorka Matične biblioteke Istočno Sarajevo Nataša Kulašinac, te priređivač knjige, akademik Mirko Šošić.
Producenti su istakli da je film nastao iz želje da se institucije Republike Srpske oduže Jeni Ligtenberg za sve šta je uradila za srpski narod u proteklom ratu u BiH.
– Riječ je o jednoj toploj priči čija je poruka univerzalno ljudska i humana. Jeni Ligtenberg je provela tri ratne godine nesebično pomažući ranjenima, pacijentima i medicinskoj službi, uglavnom živeći u bolnici Koran na Palama. Kada se vratila u Holandiju, nastavila je da se suprotstavlja neistinama koje su širili određeni zapadni mediji. Pokušala je da promijeni, ispravi sliku o srpskom narodu koja je bila dominantna na Zapadu – rekao je Lalović.
Projekciji filma, između ostalih, prisustvovali su episkop austrijsko-švajcarski Andrej, koji se i obratio prisutnim zvanicama, te ambasador BiH pri OEBS-u Siniša Bencun, Anja Blum u ime Odjela za međunarodnu saradnju Crvenog krsta Austrija, predsjednik Zajednice srpskih klubova u Beču Luka Marković, predsjednik Saveza srpskog folklora Austrije Aleksandar Stanković, predsjednik SPKD Prosvjeta u Austriji Marko Sarić, kao i drugi ugledni predstavnici srpske zajednice u Austriji.
Direktorka Matične biblioteke Istočno Sarajevo istakla je da je film odlično prihvaćen u Republici Srpskoj, ali i van njenih granica, te dodala da će kulturne ustanove u Republici Srpskoj nastaviti da njeguju kulturu sjećanja kako bi svjedočanstva i istina o događajima od prije 30 godina ostali sačuvani za generacije koje dolaze.
Na premijeri u Beču zajednički je poručeno da je prikazivanje ovog filma važno kako bi se sačuvalo sjećanje na prijatelje srpskog naroda, te da je poruka filma univerzalna i u svojoj suštini antiratna.
– Veliko je zadovoljstvo što smo u Beču priredili prikazivanje ovog filma. Današnjim generacijama, i našim sunarodnicima u Austriji, treba da prikažemo sve ono što je radila Jeni Ligtenberg. Prijatelji u nevolji se ne zaboravljaju, a velika humanost i posvećenost istini koju je pokazala Jeni Ligtenberg poruka je koja prevazilazi sve granice i podjele – rekao je Mladen Filipović, šef Predstavništva Republike Srpske u Austriji.
Film „Jeni – malo svjetlo sa zapada“ nedavno je dobio Specijalno priznanje žirija u međunarodnoj selekciji na Martovskom festivalu, najstarijem festivalu dokumentarnog filma u Srbiji, a producenti najavljuju projekcije i u drugim evropskim zemljama.