Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić istakao je da je Republika Srpska jedini garant da se ne ponove zločini kao što je onaj u Sijekovcu 1992. godine, kada su nedužne srpske civile pobile oružane snage iz Hrvatske i paravojne muslimansko-hrvatske jedinice iz BiH.
Nuždić je rekao da je referendum 1. marta 1992. godine nagovijestio dešavanja u Sijekovcu kod Broda, gdje se desio prvi masovni zločin nad Srbima u proteklom ratu.
„Zločin u Sijekovcu je kulminacija događaja nakon referenduma u martu, kada je ignorisana volja jednog naroda, a zatim poslata i jasna poruka šta će se s tim narodom desiti ubistvom svata Nikole Gardovića u Sarajevu“, rekao je Nuždić novinarima u Sijekovcu nakon obilježavanja 31 godine od zločina nad Srbima.
Nuždić je rekao da je to samo bio nastavak politike Hrvatske od 1941. godine, odnosno stvaranja Nezavisne Države Hrvatske.
On je napomenuo da Međunarodni sud u Hagu nikada nije procesuirao masovne zločine nad Srbima, a da je takvu praksu nastavio i Sud BiH.
„Imamo samo jedno lice osuđeno za ovaj zločin, i to na kaznu zatvora od deset godina. Bilo je nemoguće da ovo izvrši samo jedno lice. Jedini garant da se ovakvi zločini ne ponove je Republika Srpska“, naglasio je Nuždić.
Komentarišući jučerašnji, sramni potez predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića,koji je u Derventi odlikovao 103. brigadu HVO, Nuždić je rekao da bi hrvatski predsjednik trebalo da zna šta se dešavalo na ovim prostorima, i da se pokloni srpskim žrtvama.
„Trebao je da se upozna sa žrtvama, sa činjenicom da su ovdje bili sistematski logori formirani za Srbe, te da su ovdje vršeni najbrutalniji, sadistički načini mučenja Srba. To bi možda dovelo do nekakvog pomirenja. Ovako imamo situaciju da je ovo provokacija prema svim nevinim žrtvama i porodicama“, kaže vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić.
U Sijekovcu je danas obilježena 31 godina od zločina nad nedužnim srpskim civilima u ovom selu koji su počinile oružane snage iz Hrvatske i paravojne muslimansko-hrvatske jedinice iz BiH.
U Crkvi Svete velikomučenice Ognjene Marije u Sijekovcu služen je parastos ubijenim srpskim civilima, a kod spomen-krsta u porti crkve položeni su vijenci.
Organizator obilježavanja je Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Pripadnici Hrvatske vojske, zajedno sa paravojnim hrvatsko-muslimanskim jedinicama iz BiH i Hrvatske, ubili su 26. marta 1992. godine u Sijekovcu devet srpskih civila, a narednih dana ubijeno je još 37 Srba iz ovog prigradskog naselja.
Najmlađa žrtva svirepog zločina imala je 17, a najstarija 72 godine, dok je u zločinačkom pohodu zapaljeno 15 kuća i crkva.
Bio je to prvi masovni zločin i prije nego što je počeo oružani sukob u BiH koji su počinile oružane snage iz Hrvatske i paravojne muslimansko-hrvatske jedinice iz BiH.
Članovi porodica Martić i Dujanić ubijeni su 25. marta 1992. godine u Brodu, a već sutradan dogodio se pokolj u Sijekovcu.
Izvor: Večerenje novosti
Republički centar možete pratiti na našoj Fejsbuk i Instagram stranici i Tviter nalogu.