Nakon pogroma u ljeto i jesen 1995. godine, kada je sa vjekovnih ognjišta u zapadnokrajiškim opštinama protjerano 120.000 ljudi, u prilog tvrdnji o strašnim zločinima koji su tada počinjeni govore i brojne masovne grobnice koje su pripadnici regularnih snaga Vojske Hrvatske, HVO i takozvane Armije BiH ostavili za sobom.
Jedna od najvećih ekshumirana je u Mrkonjić Gradu, gdje je pronađeno 181 tijelo, dok je na drugim lokacijama na području ove opštine pronađeno još 176 tijela. Takođe, u naselju Šušnjar, Sanski Most, ekshumirani su posmrtni ostaci 72 ljudi, dok je na lokalitetu Kamen, Glamoč, pronađeno 108 tijela. Na groblju Carevo Polje, opština Jajce, pronađena su tijela 90 ljudi…
Bez obzira na činjenicu da je u ovom periodu ubijeno je 2.214 ljudi, među kojima je bilo 753 civila, od čega 19 djece, zločini koji su tada počinjeni nad Srbima nisu dobili valjani epilog pred pravosudnim institucijama na nivou BiH.
MUP Republike Srpske je podnio niz izvještaja i krivičnih prijava za počinjene ratne zločine, međutim, pogotovo kada je riječ o naredbodavcima i izvršiocima zločina koji imaju hrvatsko državljanstvo, teško je očekivati da oni ikada sjednu na optuženičku klupu. Međutim, i dalje je neobjašnjivo zašto Tužilaštvo BiH još nije podiglo nijednu optužnicu za zločine na području Mrkonjić Grada, ponavljam, bez obzira na to što hrvatske vlasti, kako su svojevremeni i poručivali, nikada neće isporučiti svoje državljane organima BiH. Zločin je, nesporno počinjen, i to brutalan, tako da je nezamislivo da za njega niko neće odgovarati.
Imali smo prilike da vidimo i nalaze obdukcija pokojnog patologa dr Zorana Stankovića, koji je utvrdio da su žrtve pronađene u masovnoj grobnici u Mrkonjiću stradale od faktura lobanje i drugih kostiju, udaraca nanesenim tupim predmetima ili mehaničkim oruđem, od rana nastalih ubodima oštrim predmetima i slično.