Bošnjački i međunarodni predstavnici ne prestaju da omalovažavaju srpske žrtve i porodice koje još tragaju za svojim najmilijima. Iskustva pokazuju da strance, kada nameću ideje i pravila, ne zanimaju ni Ustav ni zakoni, ali bez obzira na te opstrukcije, mora im biti jasno da nestali, kao ni ratni zločini nad Srbima, neće biti zaboravljeni.
Poručio je to u intervjuu za “Glas Srpske” direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Milorad Kojić uz podsjećanje da priča o uspostavljanju zavoda za sudsku medicinu na nivou BiH nije od juče jer je takvih pokušaja bilo i ranije.
– Srpska ima Zavod za sudsku medicinu. To je ustavna nadležnost entiteta i Brčko distrikta, i takav pokušaj prenosa nadležnosti, zloupotrebom procesa traženja nestalih koji je u potpunom zastoju, i to zahvaljujući upravo Bošnjacima koji traže da se ta nadležnost prenose na nivo BiH, je najobičnije politikantstvo i pokušaj zloupotrebe porodica. To je morbidna, neljudska i neprimjerena zloupotreba zarad politike i politikantstva – poručio je Kojić.
GLAS: Da li je moguće očekivati pomak u traženju nestalih, ali i radu Instituta za nestala lica BiH?
KOJIĆ: Srpska je u proteklom periodu nudila veoma konkretna rješenja za reformu instituta. Tu je potpuno nelegalna upravljačka struktura, Privremeni upravni odbor koji ne postoji kao zakonska ni ustavna kategorija, ali je očigledno, kada stranci nameću, da ih ne interesuju zakon ni Ustav. Tražili smo da bude uspostavljen način izbora kolegijuma direktora, da se bira jedno lice iz Srpske i dva lica u Upravni odbor te da Međunarodna komisija za nestala lica u potpunosti izađe iz procesa. Na taj način bi se mogao značajno ubrzati proces traženja nestalih, ali Bošnjaci su ti koji u punom kapacitetu sa Međunarodnom komisijom kontrolišu proces i ne žele brže traženje nestalih Srba. To i dokazuju kroz svoj rad i statistike. Totalno je zanemarljiv broj pronađenih nestalih Srba.
GLAS: To znači da je opravdano nepovjerenje srpskih porodica?
KOJIĆ: Postoji jedno opšte nepovjerenje porodica i institucija Srpske u sam institut i njegov budući rad, ako ostane u ovakvim okvirima, odnosno ako ne dođe do promjena u upravljačkoj strukturi. Nudili smo opciju u kojoj se može napraviti pomak, ali stranci i Bošnjaci to nisu htjeli. Oni žele da vrijeme učini svoje, da veći dio Srba ne bude pronađen, a zločini nad Srbima ne budu procesuirani. Zagovarali smo, zajedno sa Komisijom za traženje nestalih u Srbiji, otvaranje stranih arhiva iz kojih bismo, na osnovu snimaka satelita i dokumenata, mogli unaprijediti proces, ali to međunarodna zajednica nikad nije dozvolila. To je satanizacija Srba i žrtava.
GLAS: Na šta to onda ukazuje?
KOJIĆ: Na jasnu opstrukciju međunarodne zajednice i Bošnjaka.
GLAS: Revidirana strategija za rješavanje predmeta ratnih zločina je nakon dvogodišnje blokade Bošnjaka usvojena 24. septembra 2020. u Savjetu ministara, a nadzorno tijelo još nije formirano. Šta je pozadina toga?
KOJIĆ: Apsurdno je da bošnjački političari, uz zahtjev nevladinih organizacija iz FBiH, ne dozvoljavaju da to tijelo bude uspostavljeno. U tome je posebno nenormalno da ne žele da Milorad Kojić iz Srpske, kao predstavnik institucije koja se bavi istraživanjem ratnih zločina, bude dio tog tijela jer, navodno, negira zločine nad Bošnjacima. A mi možemo slobodno upitati da li oni na ovaj način negiraju zločine nad Srbima. Oni kao žrtve trebalo bi da uvažavaju i žrtve iz reda srpskog naroda, ali ne. U službi su politika koje kroz neprocesuiranje zločina nad Srbima žele da dovedu u pitanje legitimitet Republike Srpske u današnjem obliku. Sve porodice žrtava, bez obzira na to kojem narodu pripadaju, treba da se zalažu za procesuiranje svih zločinaca. Postoji grupa postupajućih tužilaca koji žele da rade i koji rade posao u skladu sa pravilima struke. Do 1. januara 2013. bilo je potvrđenih optužnica protiv 48 lica za zločine nad Srbima, a od tada do danas protiv 208 osoba, zahvaljujući tužiocima koji su htjeli da rade. Tužilaštvo kao sistem ne funkcioniše, ali ima odgovornih ljudi koji žele i rade časno svoj posao i pored svih pritisaka.
Atlas
GLAS: Iz Republičkog centra najavljeno je izdavanje atlasa zločina nad Srbima. Šta će to donijeti?
KOJIĆ: Prvi tom atlasa masovnih zločina nad srpskim narodom biće ove godine i predstavljaće sudske presude i satisfakciju žrtvama te njihovim porodicama u smislu zadovoljenja pravde jer će ostati trajni dokument. Biće to kao sudska presuda u kojoj će biti naznačeno da je zločin počinjen, gdje se i kako desio, a sve potkrijepljeno izjavama svjedoka i dokumentima.