Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić izjavio je da ni 26 godina od otvaranja masovne grobnice sa 181 srpskom žrtvom u Mrkonjić Gradu licu pravde nisu privedeni izvršioci i naredbodavci ovog zločina.
U jednoj od najmasovnijih grobnica u Mrkonjić Gradu, prema nalazima patologa Zorana Stankovića, na leševima koji su bili vezani evidentirane su povrede tupim predmetima u predjelu glave, što samo po sebi ukazuje da je ovdje počinjen stravičan ratni zločin nad Srbima – rekao je Kojić Srni.
Kojić je podsjetio da je napad na Mrkonjić Grad 1995. godine bila združena akcija Hrvatske vojske, HVO-a i muslimanskih jedinica sa jednim ciljem koji je bio proklamovan još od 1941. do 1945. godine – da se srpsko stanovništvo u potpunosti protjera sa svojih vjekovnih ognjišta.
On kaže da je tada Hrvatska po drugi put nakon 1992. godine izvršila agresiju na teritoriju Republike Srpske prilikom čega su počinjeni masovni ratni zločini na srpskim narodom.
Kojić ističe da postoji veliko nezadovoljstvo srpskog naroda i porodica poginulih i nestalih zbog toga što pravda nije zadovoljena i što pravosudne institucije BiH i Hrvatske nisu ništa preduzele.
On je rekao da je opština Mrkonjić Grad tražila odštetu, jer je imovina ove opštine u potpunosti uništena.
Kojić je rekao da Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica zajedno sa RTRS-om radi na snimanju igrano-dokumentarnog filma „Svjedok“ u kojem će biti prikazano stradanje srpskog naroda u opštini Mrkonjić Grad prikazivanjem otkopavanja masovne grobnice kroz dnevnike i zapise patologa Zorana Stankovića.
– Kroz ovaj film koji bi trebalo da bude prikazan do kraja ove godine sačuvaćemo od zaborava zločine koji su nad Srbima počinjeni u opštini Mrkonjić Grad – poručio je Kojić.
U Mrkonjić Gradu 1. aprila 1996. godine otvorena je masovna grobnica iz koje su ekshumirani posmrtni ostaci 181 srpskog borca i civila, koji su zvjerski ubijeni u napadu Hrvatske vojske, takozvane Armije BiH i Hrvatskog vijeća odbrane 1995. godine.
Među žrtvama bio je 81 civil, od kojih 10 žena, 97 boraca Vojske Republike Srpske i tri pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova.
U manjim grobnicama na području opštine Mrkonjić Grad pronađeno je još 176 tijela.
Tokom agresije oružanih snaga Hrvatske i Petog korpusa takozvane Armije BiH na 13 zapadnokrajiških opština Republike Srpske u septembru i oktobru 1995. godine sa vjekovnih ognjišta protjerano je više od 120.000 Srba.
Ubijeno je 1.646 ljudi, a još 420 civila i vojnika vodi se kao nestalo. Niko od naredbodavaca i izvršilaca ovog zločina nije osuđen.
Tokom ofanzive na srpski etnički čist prostor došlo je do ogromnih razaranja i ljudskih žrtava.
Samo u Mrkonjić Gradu utvrđena je materijalna šteta od 680 miliona KM.