Custom Linkovi

Promocija u Banjaluci izdanja beogradskog Muzeja žrtava genocida ima za cilj upoznavanje javnosti o stradanju Srba u proteklim ratovima, ali i jačanje saradnje sa Republičkim centrom za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, rekao je vršilac družnosti direktora Muzeja Bojan Arbutina.
On je podsjetio da je slična manifestacija održana u ponedjeljak, 25. novembra, u Beogradu, kada su promovisana izdanja Republičkog centra i da je ovo nastavak saradnje dvije ustanove koje obrađuju sličnu tematiku, ali i njegova i želja vršioca dužnosti direktora Centra Viktora Nuždića da budu što prisutniji u Banjaluci, jer su teme kojima se bave usko vezane za ovo područje.

„Namjera je da naša izdanja predstavimo u Beogradu i u Banjaluci, jer se bavimo istim temama samo u različitim hronološkim okvirima. Republički centar proučava ratove iz 90-tih godina, a mi Drugi svjetski rat i logično je da na ovom prostoru koji je bio najstradalniji u Drugom svjetskom ratu, predstavimo izdanja o tom tragičnom periodu. Tu mislim na Bosansku krajinu, Kordun, Liku, Dalmaciju i Baniju, ali i na izdanja o Prebilovcima, Kragujevcu, Kraljevu, Zapadnoj Srbiji, stradanju Beograđana…“, precizirao je Arbutina.

On je dodao da je, osim ove promocije, u planu Muzeja da iduće godine održi izložbu u Banjaluci, kada bi trebalo da bude prikazan novi dokumentarno-igrani film koji se bavi stradanjem Srba na Kosovu i Metohiji.

„U planu je i organizovanje edukativnih radionica u Banjaluci za nastavnike istorije u osnovnim i srednjim školama, koje već organizujemo u Srbiji, pod nazivom Učenje o genocidu nad Srbima u Drugom svjetskom ratu. Prijeko je potrebno da se ta priča promoviše“, smatra Arbutina.

Arbutina je napomenuo da je Muzej veoma prisutan u inostranstvu, dodavši da je postavku izložbe u Muzeju pobjede u Moskvi pogledalo oko 20.000 ljudi.

Nuždić je rekao je da se promocija održava u skladu sa Deklaracijom sa Svesrpskog sabora, podsjetivši da je već bilo zajedničkih projekata sa Muzejom, ali se pokazalo kao pravi potez da srodne institucije Srpske i Srbije imaju saradnju, pogotovo kada je riječ o jačanju kulture sjećanja.

On je poručio da je ovo način da se pošalje poruka da je srpski narod jedan, bez obzira na težnje mnogih da Srbe podijele na Srbijance, Srbe iz Hrvatske, BiH…

„Evidentno je da imamo zajedničku istoriju, da je Srpska pravoslavna crkva ono što nas vezuje, te da dijelimo i stradalništvo i herojstvo“, naglasio je Nuždić.

On je poručio da će Centar u narednom periodu jačati veze sa maticom Srbijom, sa srodnim institucijama, te da će se truditi da sve događaje iz 20. vijeka prezentuje i široj međunarodnoj javnosti.
Izvor: Srna

Republički centar možete pratiti na našoj Fejsbuk i Instagram stranici i Tviter nalogu.