Custom Linkovi

Generalna skupština UN danas razmatra nacrt rezolucije o Srebrenici, a ovim povodom kontaktirali smo v.d. direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktora Nuždića.

On ističe da ne očekuje pozitivan išod današnjeg glasanja s obzirom na to ko su predlagači i „sponzori“ ove rezolucije.

– Posmatrajući njihovu ekonomsku snagu i način na koji je to uticalo u periodu otkad je sjednica bila odgođena, evidentno je da je pomijerana kako bi se izvršili dodatni pritisci na uslovno rečeno manje zemlje kako bi prihvatili narativ prije svega SAD, Velike Britanije i Njemačke. Bez obzira na epilog današnjeg glasanja, ova rezolucija nije pravno obavezujuća i ona je jedna od mnogih koje je donijela Generalna skupština UN, samim time prema njoj se treba na takav način i odnositi – rekao je Nuždić.

Ističe da je evidentno da ova rezolucija nije imala podršku u Savjetu bezbjednosti UN, stoga je i „proturena“ pred Generalnu skupštinu.

– Važno je istaći da je sam postupak donošenja rezolucije već uveliko donio štetu pogotovo BiH s obzirom na to da je na najgrublji način prekršen Ustav, Dejtonski mirovni sporazum i da je ponovo preglasana volja srpskog naroda koji apsolutno nije saglasan sa njom niti je postignut konsenzus povodom ovog pitanja. Pogotovo je apsurdna situacija da se donosi jedna rezolucija koja bi trebalo da, prema riječima sponzora i predlagača, dovede do nekakvog boljeg odnosa među narodima, a ona je već i prije nego što je donsena dovela do novih nerazumijevanja i neslaganja u BiH – ističe naš sagovornik.

Ko su „sponzori“ rezolucije o Srebrenici u BiH?

– Konkretno se radi o bošnjačkim političikim elitama koje su samovoljno radile na rezoluciji bez ikakvog konsenzusa, a prevašodna obaveza bio je konsenzus u Predsjedništvu BiH, a to nikada nije postignuto. Sama rezolucija predložena je samovoljom Zlatka Lagumdžije, nakon toga je podržana od strane bošnjačkog člana predsjedništva i Kristijana Šmita koji je ne znam prema kojem osnovu obrazlagao odnosno klevetao srpski narod u UN – objašnjava Nuždić za ALOonline.

Smatra da rezolucija služi da bi se pojačao politički pritisak ne samo na Republiku Srpsku već i na Republiku Srbiju, te da moramo biti svjesni činjenice da ovo nije ništa novo.

– Većina ovih država koje se zalažu da se rezolucija donese, prije svega ponovo mislim na Njemačku, SAD i Veliku Britaniju, ali i ostale zapadne zemlje su već jasno istakle svoj stav prema ovom pitanju tako da rezolucija konkretno ne mora značiti bilo šta ali svakako će pojačati političke pritiske na Srpsku, prevašodno smanjivanjem nadložnosti koje ona ima te na Srbiju u smislu rješavanja pitanja Kosova i Metohije. To je ono što sigurno slijedi u budućnosti, ne danas ili sutra ali kroz neki vremenski period svakako – kazao je Nuždić.

Za kraj, naš sagovornik zaključuje da bi trebalo istaći da je sve ovo posljedica (ne)rada Haškog tribunala koji je zanemario srpske žrtve i bavio se samo žrtvama bošnjačke nacionalnosti.

– Srpski narod je podnio ogromne žrtve u ratu, a te žrtve nikada nisu dobile pravnu satisfakciju i ko god je želio da uspostavi neke normalne odnose u BiH, mogao je to jednostavno uraditi na način da se donese rezolucija u kojoj bi bile pomenute sve žrtve bez obzira na nacionalnost – zaključio je Nuždić.

Izvor: Aloonline

Republički centar možete pratiti na našoj Fejsbuk i Instagram stranici i Tviter nalogu.