Custom Linkovi

BANJALUKA, 6. JULA /SRNA/  


Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić očekuje da Dom naroda parlamenta BiH blokira odluku Predstavničkog doma o ratifikaciji Sporazuma o statusu funkcionisanja Međunarodne komisije za nestala lica /ICMP/ u BiH koja bi, prema ovom sporazumu, u potpunosti bila amnestirana od bilo kakve odgovornosti za diskriminatorski odnos prema srpskim žrtvama i njihovim porodicama.
„U slučaju ratifikacije ovog sporazuma ozakonile bi se i pravno regulisale sve neregularnosti u dosadašnjem radu ICMP-a, koja je tokom cijelog svog mandata i djelovanja bila pristrasna i zanemarivala srpske žrtve. Posebno je to bilo izraženo kada su Savjet ministara BiH i ICMP 2008. godine osnovali Institut za nestala lica BiH“, istakao je Kojić u izjavi Srni.

On je podsjetio da Savjet ministara BiH uopšte nije usvajao izvještaj o radu Instituta za nestala lica BiH, koji je imao diskriminatorski odnos prema srpskim žrtvama, dok je ICMP odobravao i prihvatao taj izvještaj kao dobar.

„U proteklom periodu bilo je mnogo nepravilnosti prilikom rada ICMP-a koji se isključivo ogledao u favorizovanju traženja žrtava jedne nacionalnosti, a zapostavljanja žrtava srpske nacionalnosti“, konstatovao je Kojić.

On je rekao da je mišljenje Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica da taj sporazum ne treba podržati jer je suprotan interesima Srpske, posredstvom Vlade i Odbora za boračko-invalidsku zaštitu parlamenta Srpske, koji ga je jednoglasno podržao, proslijeđeno i predstavnicima Srpske u zajedničkim institucijama BiH.

„Ratifikaciju ovog sporazuma smatramo nastojanjem da se osigura legalitet ICMP-a koja je svoj rad u BiH započela kao ad hok komisija, u nekim istupima i kao nevladina organizacija, da bi se danas predstavljala kao međunarodna organizacija sa punim diplomatskim imunitetom i privilegijama, u nivou sa OEBS-om, UN tijelima i drugim sličnim priznatim međunarodnim organizacijama“, pojasnio je Kojić.

On je rekao da je u mišljenju upućenom Vladi i Narodnoj skupštini Srpske, kao i zajedničkim institucijama BiH ukazano na neke od negativnih činjenica do kojih je došlo dosadašnjim radom ove komisije.

„ICMP je jedan od saosnivača Instituta za nestala lica BiH i poznato je da ona ima veliku ulogu pri izboru upravljačke strukture Instituta, te da, pored katastrofalnih rezultata koje Institut ima kada je riječ o traženju, identifikaciji i forenzičkoj obradi nestalih Srba, Komisija uporno podržava njegov rad. U tom smislu Centar je kroz godišnje Izvještaje o radu i Izvještaje o analizi i planu aktivnosti u vezi sa traženjem nestalih, istraživanju i procesuiranju ratnih zločina, izvještavao Narodnu skupštini i Vladu Republike Srpske o stanju u Institutu i uticaju Komisije na njegov rad te opstrukciju svih prijedloga koji dolaze iz Republike Srpske“, navodi se u dopisu Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica.

U tekstu se navodi da je ICMP uspostavljanjem laboratorije za DNK identifikaciju u Tuzli postepeno preuzela proces identifikacije nestalih lica u BiH, deplasirajući i potpuno zaobilazeći kapacitete Republike Srpske, pri tome angažujući stručnjake sumnjivog kvaliteta, te da je u samoj laboratoriji došlo do miješanja krvnih uzoraka članova porodica nestalih lica, čime je unazađen, a možda i zauvijek upropašten proces identifikacije.

Kada je riječ o insistiranju institucija Republike Srpske i Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srpske da se u okviru Instituta za nestala lica BiH uspostavi Centralna evidencija nestalih /CEN/, što je propisano Zakonom o nestalim, ICMP je odbacila stav da sastavni elementi evidencije, između ostalih, budu status, nacionalnost i okolnosti stradanja.

Kojić je rekao da Republika Srpska na tome insistira s ciljem otkrivanja i sprečavanja manipulacija žrtvama što je evidentna namjera bošnjačke strane.

U mišljenju se navodi i da se na čelu ICMP-a od njenog osnivanja nalazi državljanka SAD koja otvoreno podržava isključivo bošnjačku stranu i njihova udruženja, te da je trenutni Sekretarijat Komisije personalno poznat po izuzetno diskriminatorskom odnosu prema predstavnicima Republike Srpske i žrtvama srpske nacionalnosti.

Iz Republičkog centra za za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica naglašavaju da je ratifikacija navedenog sporazuma nepotrebna i pogrešna u ovom trenutku, s obzirom na činjenicu da je konačno pokrenuto pitanje izlaska ICMP iz osnivačke strukture Instituta za nestala lica BiH.

U dopisu se podsjeća da je stav Republike Srpske da je najvažnije reformisati Institut na način da on u budućem radu bude oslobođen bilo kakvog uticaja ICMP-a, da Savjet ministara bude jedini osnivač Instituta za nestala lica BiH i da tako preuzme potpunu odgovornost za njegov rad.

Saša Kulukčija iz ICMP-ovog Odjeljenja za odnose sa javnošću rekao je Srni da je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH na jučerašnjoj sjednici dao saglasnost za ratifikaciju međunarodnog sporazuma kojim se definiše status ICMP-a kao međunarodne organizacije sa sjedištem u Hagu, kao i organizaciona struktura.

„Time je data saglasnost Predsjedništvu BiH da ratifikuje ovaj sporazum, ukoliko prođe i Dom naroda. Nakon ratifikacije sporazuma od Predsjedništva, BiH će postati šesta zemlja koja je to učinila“, naveo je Kulukčija.

On je dodao da su do sada sporazum ratifikovale Velika Britanija, Švedska, Luksemburg, Belgija i Srbija.