Custom Linkovi

Промоција у Бањалуци издања београдског Музеја жртава геноцида има за циљ упознавање јавности о страдању Срба у протеклим ратовима, али и јачање сарадње са Републичким центром за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица, рекао је вршилац дружности директора Музеја Бојан Арбутина.
Он је подсјетио да је слична манифестација одржана у понедјељак, 25. новембра, у Београду, када су промовисана издања Републичког центра и да је ово наставак сарадње двије установе које обрађују сличну тематику, али и његова и жеља вршиоца дужности директора Центра Виктора Нуждића да буду што присутнији у Бањалуци, јер су теме којима се баве уско везане за ово подручје.

„Намјера је да наша издања представимо у Београду и у Бањалуци, јер се бавимо истим темама само у различитим хронолошким оквирима. Републички центар проучава ратове из 90-тих година, а ми Други свјетски рат и логично је да на овом простору који је био најстрадалнији у Другом свјетском рату, представимо издања о том трагичном периоду. Ту мислим на Босанску крајину, Кордун, Лику, Далмацију и Банију, али и на издања о Пребиловцима, Крагујевцу, Краљеву, Западној Србији, страдању Београђана…“, прецизирао је Арбутина.

Он је додао да је, осим ове промоције, у плану Музеја да идуће године одржи изложбу у Бањалуци, када би требало да буде приказан нови документарно-играни филм који се бави страдањем Срба на Косову и Метохији.

„У плану је и организовање едукативних радионица у Бањалуци за наставнике историје у основним и средњим школама, које већ организујемо у Србији, под називом Учење о геноциду над Србима у Другом свјетском рату. Пријеко је потребно да се та прича промовише“, сматра Арбутина.

Арбутина је напоменуо да је Музеј веома присутан у иностранству, додавши да је поставку изложбе у Музеју побједе у Москви погледало око 20.000 људи.

Нуждић је рекао је да се промоција одржава у складу са Декларацијом са Свесрпског сабора, подсјетивши да је већ било заједничких пројеката са Музејом, али се показало као прави потез да сродне институције Српске и Србије имају сарадњу, поготово када је ријеч о јачању културе сјећања.

Он је поручио да је ово начин да се пошаље порука да је српски народ један, без обзира на тежње многих да Србе подијеле на Србијанце, Србе из Хрватске, БиХ…

„Евидентно је да имамо заједничку историју, да је Српска православна црква оно што нас везује, те да дијелимо и страдалништво и херојство“, нагласио је Нуждић.

Он је поручио да ће Центар у наредном периоду јачати везе са матицом Србијом, са сродним институцијама, те да ће се трудити да све догађаје из 20. вијека презентује и широј међународној јавности.
Извор: Срна

Републички центар можете пратити на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.