Људи у Скеланима убијани су на кућном прагу, масакрирани, злостављани, али правосудне институције БиХ до данас нису нашле за сходно да било кога оптуже за те злочине, изјавио је Срни в.д. директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Виктор Нуждић.
Нуждић је рекао да је у Скеланима убијено најмање 14 жена и двоје дјеце, да су убијани старци, људе су заробљавали и одводили, али ни 32 године послије још нико није одговарао за смрт 69 људи убијених на данашњи дан 1993. године.
Према његовим ријечима, акција напада на Скелане дуго је припремана, а једини спас за Србе био је прелазак ријеке Дрине, али су мускиманске снаге поставиле засједе и убијале српске цивиле који су жељели да спасу своје и животе својих породица.
-Од злочинаца нису била поштеђена ни дјеца, као што је случај са браћом Димитријевић чији су живот крвници одузели у тренутку када су покушали да се спасу – истакао је Нуждић.
Он је рекао да је над Србима из Подриња 1992. године и почетком 1993. године извршено етничко чишћење на свим просторима на којима није било организованог отпора.
-У „Атласу злочина над Србима“, Републичког центра, само током 1992. године евидентирано је 28 српских села у којима је убијено четири или више лица, док су сва села у потпуности уништена, спаљена, а све што је у њима затечено убијено – истакао је Нуждић.
Напомиње да су муслиманске снаге исту праксу наставиле и почетком 1993. године када су на Божић починили злочине у Кравици, а затим у Скеланима 16. јануара исте године.
Тек формирањем Војске Републике Српске, нагласио је Нуждић, Срби су добили заштиту да не доживе судбину својих предака у Другом свјетском рату.
-Правосудне институције на нивоу БиХ до данас нису нашле за сходно да било кога оптуже за ове злочине. Изгледа да ни то није било довољно да се донесе барем једна осуђујућа пресуда за ове злочине, а Хашки трибунал ослободио је Насера Орића – каже Нуждић.
Код Централног споменика за 305 страдалих српских цивила и војника у Скеланима код Сребренице данас ће бити служен парастос и одата почаст убијеним Србима из овог мјеста и сусједних села од којих је 69 настрадало тог датума прије 32 године у нападу муслиманских снага.
Настављајући етничко чишћење средњег Подриња и уништавање свега што је српско, започето у априлу 1992. године, јаке муслиманске снаге од неколико хиљада војника из Сребренице, под командом Насера Орића, напале су у зору 16. јануара 1993. године српска села око Скелана.
Двије трећине настрадалих били су цивили, међу којима и неколико дјеце. Рањено је 165 мјештана.
Од 30 заробљених половина није преживјела мучења у сребреничким казаматима, а њих четворо још се воде као нестали.
Становници су тражили спас у повлачењу према граничном мосту ка Бајиној Башти у Србији, док су неки покушали спасити животе препливавањем Дрине.
Извор: Глас Српске
Републички центар можете пратити на нашој Фејсбук и Инстаграм страници и Твитер налогу.